İlçeler

 

Ayrancı
+

Ayrancı, 37°36’ Kuzey enlemi ile 33°68’ Doğu boylamı arasında yer almaktadır. İl merkezine uzaklığı 45 km’dir. İlçenin deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1.135 metredir. İlçenin, kuzeyinde Konya ili Karapınar ilçesi, güneyinde Mersin ili, batısında Karaman ve doğusunda Konya ili Ereğli ilçesi bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümü 2.432,1 km²’dir.

Ayrancı ilçesi toplam nüfusu 2022 yılında 7.608 olmuştur.

İlçedeki ekonomik yapı daha çok tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bununla birlikte son yıllarda madencilik ve yenilenebilir enerji sektörlerinde bir hareketlilik gözlemlenmektedir.

İlçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE) çalışması 2022 yılında güncellenmiştir. Çalışma kapsamında sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen 56 değişken kullanılmıştır. Analiz sonucunda, ilçelerin endeks skorları ve sıraları belirlenmiş, skorlardaki doğal kırınımlara göre ilçeler 6 gelişmişlik kademesinde gruplandırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Ayrancı ilçemiz, ülkemizde bulunan 973 ilçe arasında 773. sırada yer almıştır. Bu değer ile ilimizde bulunan merkez ilçe dahil 6 ilçe arasında 6.sıradadır. Türkiye'de ilçelerin gelişmişlik kademe sıralamasında 5. gruptadır.

Ayrancı İlçe Raporu
Başyayla
+

Başyayla ilçesi, 36°75’ Kuzey enlemi ile 32°68’ Doğu boylamı arasında yer almaktadır. İl merkezine uzaklığı 180 km’dir. İlçenin deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1.400 metredir. İlçenin, kuzeyinde Konya ili Taşkent ilçesi, güneyinde Ermenek,  batısında Sarıveliler ve doğusunda yine Ermenek ilçesi bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümü 228,99 km²’dir.

Başyayla ilçe toplam nüfusu 2022  yılında  3.432 olmuştur. 

İlçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE) çalışması 2022 yılında güncellenmiştir. Çalışma kapsamında sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen 56 değişken kullanılmıştır. Analiz sonucunda, ilçelerin endeks skorları ve sıraları belirlenmiş, skorlardaki doğal kırınımlara göre ilçeler 6 gelişmişlik kademesinde gruplandırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Başyayla ilçemiz, ülkemizde bulunan 973 ilçe arasında 661. sırada yer almıştır. Bu değer ile ilimizde bulunan merkez ilçe dahil 6 ilçe arasında 4.sıradadır. Türkiye'de ilçelerin gelişmişlik kademe sıralamasında 5. gruptadır.

Başyayla İlçe Raporu
Ermenek
+

Ermenek ilçesi, 36°58’ Kuzey enlemi ile 32°53’ Doğu boylamı arasında yer almaktadır. İl merkezine uzaklığı 160 km’dir. İlçenin deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1.250 metredir. İlçenin, kuzeyinde Karaman, Konya ili Hadim ilçesi, güneyinde Antalya ili Gazipaşa ilçesi, Mersin ili Anamur ilçesi, batısında Sarıveliler, Başyayla ilçeleri ve doğusunda Mersin ili Mut, Gülnar ilçeleri bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümü 1.222,9 km²’dir.

Ermenek ilçe toplam nüfusu 2022 yılında 27.776 olmuştur.

İlçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE) çalışması 2022 yılında güncellenmiştir. Çalışma kapsamında sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen 56 değişken kullanılmıştır. Analiz sonucunda, ilçelerin endeks skorları ve sıraları belirlenmiş, skorlardaki doğal kırınımlara göre ilçeler 6 gelişmişlik kademesinde gruplandırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Ermenek  ilçemiz, ülkemizde bulunan 973 ilçe arasında 477. sırada yer almıştır. Bu değer ile ilimizde bulunan merkez ilçe dahil 6 ilçe arasında 3.sıradadır. Türkiye'de ilçelerin gelişmişlik kademe sıralamasında 4. gruptadır.  

Ermenek İlçe Raporu
Karaman (Merkez)
+

Karaman İl Merkezi, 37°11’ Kuzey enlemi ile 33°15’ Doğu boylamı arasında yer almaktadır. İlin deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1.033 metredir. İlin kuzeyinde Konya, güneyinde Mersin, batısında Antalya ve doğusunda Konya ili Ereğli ilçesi bulunmaktadır. Karaman Merkez yüzölçümü 4.143 km²’dir.

Karaman Merkez İlçenin toplam nüfusu 2022 yılında 206.240 olmuştur.

İlçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE) çalışması 2022 yılında güncellenmiştir. Çalışma kapsamında sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen 56 değişken kullanılmıştır. Analiz sonucunda, ilçelerin endeks skorları ve sıraları belirlenmiş, skorlardaki doğal kırınımlara göre ilçeler 6 gelişmişlik kademesinde gruplandırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Karaman Merkez ilçe, ülkemizde bulunan 973 ilçe arasında 168. sırada yer almıştır. Bu değer ile ilimizde bulunan 6 ilçe arasında 1.sıradadır. Türkiye'de ilçelerin gelişmişlik kademe sıralamasında 2. gruptadır.

Karaman Merkez İlçe Raporu
Kazımkarabekir
+

Kâzımkarabekir ilçesi, 37°14’ Kuzey enlemi ile 32°57’ Doğu boylamı arasında yer almaktadır. İl merkezine uzaklığı 24 km’dir. İlçenin deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1.030 metredir. İlçenin, kuzeyinde Konya ili Çumra ilçesi, güneyinde Konya ili Hadim ilçesi, batısında Konya ili Güneysınır ilçesi ve doğusunda Karaman ili bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümü 385,2 km²’dir.

Kâzımkarabekir ilçe toplam nüfusu 2022 yılında 4.531 olmuştur.

İlçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE) çalışması 2022 yılında güncellenmiştir. Çalışma kapsamında sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen 56 değişken kullanılmıştır. Analiz sonucunda, ilçelerin endeks skorları ve sıraları belirlenmiş, skorlardaki doğal kırınımlara göre ilçeler 6 gelişmişlik kademesinde gruplandırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Kazımkarabekir  ilçemiz, ülkemizde bulunan 973 ilçe arasında 334. sırada yer almıştır. Bu değer ile ilimizde bulunan merkez ilçe dahil 6 ilçe arasında 2.sıradadır. Türkiye'de ilçelerin gelişmişlik kademe sıralamasında 3. gruptadır.

Kazımkarabekir İlçe Raporu
Sarıveliler
+

Sarıveliler ilçesi, 36°70’ Kuzey enlemi ile 32°61’ Doğu boylamı arasında yer almaktadır. İl merkezine uzaklığı 165 km’dir. İlçenin deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1.650 metredir. İlçenin kuzeyinde Konya ili Taşkent ilçesi, güneyinde Antalya ili Gazipaşa ilçesi, batısında Antalya ili Alanya ilçesi ve doğusunda Ermenek ilçesi bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümü 409,56 km²’dir.

Sarıveliler ilçe toplam nüfusu 2022 yılında 11.251 olmuştur.

İlçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE) çalışması 2022 yılında güncellenmiştir. Çalışma kapsamında sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen 56 değişken kullanılmıştır. Analiz sonucunda, ilçelerin endeks skorları ve sıraları belirlenmiş, skorlardaki doğal kırınımlara göre ilçeler 6 gelişmişlik kademesinde gruplandırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Sarıveliler ilçemiz, ülkemizde bulunan 973 ilçe arasında 745. sırada yer almıştır. Bu değer ile ilimizde bulunan merkez ilçe dahil 6 ilçe arasında 5.sıradadır. Türkiye'de ilçelerin gelişmişlik kademe sıralamasında 5. gruptadır.

Sarıveliler İlçe Raporu
Karaman Yatırım Destek Ofisi
T.C. Mevlana Kalkınma Ajansı
Karaman Yatırım Destek Ofisi

Ahi Osman Mahallesi İsmet Paşa Caddesi No:2 Daire: 2 Merkez / Karaman TÜRKİYE 70100
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2024