Sarıveliler

Sarıveliler ilçesi, 36°70’ Kuzey enlemi ile 32°61’ Doğu boylamı arasında yer almaktadır. İl merkezine uzaklığı 165 km’dir. İlçenin deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1.650 metredir. İlçenin kuzeyinde Konya ili Taşkent ilçesi, güneyinde Antalya ili Gazipaşa ilçesi, batısında Antalya ili Alanya ilçesi ve doğusunda Ermenek ilçesi bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümü 409,56 km²’dir.

Sarıveliler ilçe toplam nüfusu 2021 yılında 11.394 olmuştur.

İlçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE) çalışması 2022 yılında güncellenmiştir. Çalışma kapsamında sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen 56 değişken kullanılmıştır. Analiz sonucunda, ilçelerin endeks skorları ve sıraları belirlenmiş, skorlardaki doğal kırınımlara göre ilçeler 6 gelişmişlik kademesinde gruplandırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Sarıveliler ilçemiz, ülkemizde bulunan 973 ilçe arasında 745. sırada yer almıştır. Bu değer ile ilimizde bulunan merkez ilçe dahil 6 ilçe arasında 5.sıradadır. Türkiye'de ilçelerin gelişmişlik kademe sıralamasında 5. gruptadır.

Sarıveliler İlçe Raporu
Karaman Yatırım Destek Ofisi
T.C. Mevlana Kalkınma Ajansı
Karaman Yatırım Destek Ofisi

Ahi Osman Mahallesi İsmet Paşa Caddesi No:2 Daire: 2 Merkez / Karaman TÜRKİYE 70100
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2023 Web Tasarım