Enerji

Karaman, Türkiye’de gıda sektöründe olduğu gibi enerji sektöründe de ilerleyen zamanda lider konumda olma potansiyeline sahiptir.

Daha önce 2017 yılında ilan edilen “Karaman Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi”, 16 Şubat 2023 yılında Resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulmuştur. Bu kapsamda Karaman Merkez İlçesi sınırları içerisinde yer alan 1.541,8 hektarlık alan belirlenerek ilan edilmiştir. Karaman Enerji İhtisas Endüstri Bölgesinde 1000 MW’a yaklaşan GES yatırımları yapılacağı öngörülmektedir.

Karaman tükettiği elektrik enerjisinin 2 katından fazlasını üreten bir ilimizdir. Karaman, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgâr ve güneş bakımından oldukça avantajlı bir ildir. Bunun yanında Hidroelektrik santraller, kömür potansiyeli ile Karaman geleceğin enerji başkenti olmaya aday bir şehirdir.

Son zamanlarda özellikle yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlar, bu alandaki enerji politikalarının da etkisiyle hızla artmış, toplam kurulu güç 1000 MW’a yaklaşmaktadır. Karaman'da bu üretimin önemli bir kısmı Hidroelektrik santrallerinden (532,4 MW) sağlanmaktadır. Göksu nehrini besleyen Ermenek çayı üzerinde inşa edilen Ermenek Barajı (302,4 MW) bu anlamda kurulu güce önemli oranda katkı sağlamaktadır.

Dünya’nın ve Türkiye’nin en önemli ve en büyük barajlarından olan Ermenek Barajı 80 katlı gökdelene eş yüksekliği ile Göksu Vadisi’nde bulunmaktadır. Baraj temelden 218 metre yüksekliği ile ülkemizin 3. en yüksek barajı olma özelliğini taşımaktadır. Ermenek Barajı ve HES ortalama 859.647.586 kilovatsaat elektrik üretimiyle Karamanın konut, sanayi, ulaşım, resmi daire, çevre aydınlatması, tarım gibi alanlarındaki elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek kapasitedir.

Karaman’ın iklim geçiş güzergâhında ve Toros dağlarının yamacında bulunması nedeniyle özellikle Toros dağ uzantılarının bulunduğu Merkez ilçeye bağlı bölgelerde olmak üzere; Ermenek, Başyayla ve Sarıveliler ilçelerinin bulunduğu Taşeli Bölgesi’nde rüzgâr enerjisinden elektrik üretme imkânı bulunmaktadır.

Karaman için rüzgâr enerjisi santrali kurulabilecek potansiyel kapasite yaklaşık 1.000 MW olarak öngörülmektedir. İlimizdeki toplam RES kurulu gücü 102 MW’ı geçmiş durumdadır.

Ayrıca kömür potansiyeli açısından; Konya ili Karapınar ilçesi ile Karaman ili Ayrancı ilçesi sınırları içerisinde önemli miktarda linyit kömür rezervi tespit edilmiştir.

Karaman Türkiye’nin en yüksek GSR ve güneşlenme sürelerine sahip ilidir. Güneş Enerji potansiyeli açısından ülkemizde 1.sıradadır. İlimiz, yüksek güneş ışınımı değerleri, elverişli arazilerin varlığı gibi nedenlerle güneş tarlası yatırımlarına uygun yapıdadır. Çevre iller ile birlikte değerlendirildiğinde özellikle Konya ve Karaman illerinin bulunduğu TR52 bölgesi güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda firmaya sahip olması nedeniyle, Karaman bu yatırımları destekleme potansiyeli bakımından önemli üstünlüklere sahiptir. Karaman güneş enerjisi potansiyeli, Karaman Enerji İhtisas Endüstri Bölgesiyle de daha etkin değerlendirilebilecektir.

Diğer taraftan HES, GES ve RES yatırımlarına ilave olarak, son zamanlarda yapılan Biyokütle Enerji yatırımları ve Türkiye genelindeki yatırımcılardan yoğun talep gören Karaman Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi sayesinde ilimiz enerji üssü olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Karaman'da enerji hakkında daha çok bilgi edinmek için aşağıdaki dökümanlardan yararlanabilirsiniz.

Konya-Karaman Bölgesi Enerji Sektör Raporu-MEVKA (2020)
Konya-Karaman Enerji Potansiyeli Sunumu (2019)
Enerji Yatırım Haritası - Energy Investment Map (2015)
Karaman İli Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi İlanına Yönelik Fizibilite Etüt Raporu (2013)
Lisanssız Güneş Enerjisi Santrali Kurulumu Yol Haritası
Lisanssız Güneş Enerjisi
Lisanssız Elektrik Üretimi Başvuru Yol Haritası
Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Kapasite Tahsis Tablosu
Karaman Yatırım Destek Ofisi
T.C. Mevlana Kalkınma Ajansı
Karaman Yatırım Destek Ofisi

Ahi Osman Mahallesi İsmet Paşa Caddesi No:2 Daire: 2 Merkez / Karaman TÜRKİYE 70100
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2024