Ambalaj

Geçmişten günümüze kadar ekonomisi büyük ölçekte tarıma dayalı olan Karaman’da imalat sanayii, tarım sektörüne paralel bir şekilde gelişmiştir. 1989 yılında Karaman Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması, Karaman sanayisi için önemli bir dönüm noktasıdır. OSB sayesinde şehir içerisinde zor şartlar altında üretim yapan işletmeler modern tesislere kavuşmuşlardır. Bisküvi, Şekerli Mamuller ve Çikolata tesislerinin hızla artması ile sektör şehirde kümelenmeye başlamıştır. İç pazar yerine dış pazarı kendisine hedef seçen bisküvi sektörü sanayi alanında şehrin öncü sektörü olmuştur. Sektör beraberinde alt ve yan sektörler olan ambalaj, gıda, un, gıda makine gibi sektörlerin gelişmesine etken olmuştur.

Ambalaj, içerisinde yer alan ürünü, ürünün yapısına ve şekline göre en iyi şekilde koruyan, temiz kalmasını sağlayan, taşınmasını kolaylaştıran ve aynı zamanda ürünün tanıtımını yapan değerli bir malzemedir. Önceleri sadece ürünü muhafaza etme ve taşıma görevini üstlenmiş olan ambalajlar günümüzde içindeki ürünü temiz bir biçimde saklayabilmenin yanında ürünü tanıtan anlatan bir araç halini almıştır. Bu açıdan ambalaj tüketicilerin satın alma kararlarında etkilidir. Ürünün sağlıklı koşullarda saklanması, ürünün ambalaj üzerindeki kod uygulamalarıyla izlenebilir olmasına imkân tanıması ve marka görsellerini ve bilgilerini içermesi nedeniyle ambalaj, nihai satış aşamasında etkili bir faktördür. Ayrıca ambalaj ürün kaybını en aza indirdiği için maliyetten tasarruf sağlamaktadır. İlimizde  pazar odaklı hizmet anlayışına sahip ambalaj sektöründe faaliyet gösteren firmalar,  yüksek kalitede sunduğu ambalaj çözümleriyle yalnızca yerel değil; global düzeyde de hizmetlerini sürdürmektedirler. Söz konusu sektör temsilcisi firmalar Esnek Ambalaj, Offset Kutu, Oluklu Mukavva üretimi yapmaktadırlar. Ürün detayına bakıldığında ise Cips ve Çerez Ambalajı, Bisküvi ve Kek Ambalajı, Çikolata ve Şekerleme Ambalajı, Kuru Gıda ve Makarna Ambalajı, Toz Gıda ve İçecek Ambalajı, Kahve ve Çay Ambalajı, Dondurulmuş Gıda Ambalajı, Kimyevi ve Hijyenik Ürün Ambalajı,  Evcil Hayvan Maması Ambalajı ağırlıklı  geniş bir yelpazede   üretim yapıldığı görülmektedir.

Türkiye’nin gıda sektöründe marka şehri Karaman’dan, dünyanın birçok ülkesine lezzetini ulaştıran büyük markaların çözüm ortağı ambalaj firmaları aynı zamanda, ülkemizin büyük market zincirlerine üretim yapan markaların, güvenilir ambalaj üreticisi konumundadır. Ambalaj sektöründe Karaman’da 2022 yılı itibari ile 15 civarında firma faaliyet göstermektedir. Söz konusu firmalardan orta/büyük ölçekli 2 adet firma offset kutu üretimi, 4 adet firma esnek ambalaj, 1 adet firma oluklu mukavva üretimi yapmaktadır. Firmaların 2 tanesi yabancı yatırım olup Karaman’ın sanayisine ve istihdamına değer sunmaktadır. İlin ihracatına önemli katkıları bulunan firmalar, hizmet vermiş oldukları ambalaj çözümleriyle kapasitelerinin önemli bir oranını ihraç etmektedir. Yapılan ihracatlar ve yurtiçindeki satışlar ile ambalaj sanayisi, gelişimini sürdüren ve yükselen bir iş kolu olarak, ilimize katkı sunmaya devam etmektedir.

Ambalaj Sektör Raporu (2020)
Karaman Yatırım Destek Ofisi
T.C. Mevlana Kalkınma Ajansı
Karaman Yatırım Destek Ofisi

Ahi Osman Mahallesi İsmet Paşa Caddesi No:2 Daire: 2 Merkez / Karaman TÜRKİYE 70100
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2024