Karaman (Merkez)

Karaman İl Merkezi, 37°11’ Kuzey enlemi ile 33°15’ Doğu boylamı arasında yer almaktadır. İlin deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1.033 metredir. İlin kuzeyinde Konya, güneyinde Mersin, batısında Antalya ve doğusunda Konya ili Ereğli ilçesi bulunmaktadır. Karaman Merkez yüzölçümü 4.143 km²’dir.

Karaman Merkez İlçenin toplam nüfusu 2022 yılında 206.240 olmuştur.

İlçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE) çalışması 2022 yılında güncellenmiştir. Çalışma kapsamında sosyo-ekonomik gelişmişliği ölçen 56 değişken kullanılmıştır. Analiz sonucunda, ilçelerin endeks skorları ve sıraları belirlenmiş, skorlardaki doğal kırınımlara göre ilçeler 6 gelişmişlik kademesinde gruplandırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda Karaman Merkez ilçe, ülkemizde bulunan 973 ilçe arasında 168. sırada yer almıştır. Bu değer ile ilimizde bulunan 6 ilçe arasında 1.sıradadır. Türkiye'de ilçelerin gelişmişlik kademe sıralamasında 2. gruptadır.

Karaman Merkez İlçe Raporu
Karaman Yatırım Destek Ofisi
T.C. Mevlana Kalkınma Ajansı
Karaman Yatırım Destek Ofisi

Ahi Osman Mahallesi İsmet Paşa Caddesi No:2 Daire: 2 Merkez / Karaman TÜRKİYE 70100
Bu sitede yayınlanan her türlü bilgi ve belge Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından sağlanmıştır. Tüm hakları saklıdır. © 2024